فان 20


به گزارش فان ۲۰، دکتر مصطفی کواکبیان نماینده اصلاح طلب مردم تهران ری و شمیرانات در مجلس مهمان سه شنبه برنامه «پیشران» از لزوم شناسایی فان ۲۰یت در سیستم گفت:
فان ۲۰یت چه در سیستم بانکی داخلی و چه در سیستم بین المللی باشد، کسی ضرر نمیکند.
فان ۲۰یت باعث می شود معلوم باشد که این پول از چه منشا برداشته شده و به کدام بخش رسیده و چطور میخواهد هزینه شود. من حتی به عملکرد مجلس نیز انتقاد دارم.
این تحقیق و تفحص از مجلس باید صورت بگیرد، یعنی دستگاه های نظارتی مثل دیوان محاسبات حاضر شوند و بررسی کنند که سال فلان کل بودجه مجلس چقدر بوده و الان که سال ۹۷ هست، چقدر هست، و بعد ببینیم چه کردیم.
یک نورافکن در بسیاری از تاریکی ها باید روشن شود، حتی در مجلس.
وی همچنین درمورد به حداقل رساندن رانت گفت:کل سیستم فساد برانگیز نیست ولی زمینه هایی که در این ساختار چیدمان شده این بحث را پیش می آورد.
بی تعارف، دولت ما دولت نفتی است و اداره ی کشور به این شکل خیلی سخت نیست.
و ما می خواهیم که سال به سال کشور از درآمدهای نفتی فاصله بگیرد.
مقتضای دولتهای نفتی رانتی بودن است. که در این مورد باید واقعا فکر کرد.
و نکته دوم در این خصوص دولتی بودن است.
ما باید هر چه بیشتر دولت را لاغر کنیم. در صورتی که دولت فعلی چاق تر نیز شده است.
وی در بخش دیگری از صحبت هایش از فان ۲۰یت حقوق گفت:
بحث حقوق های نجومی یکی از ثمراتش می توانست این باشد که (در صورتی که با وجود قانونی شدن هنوز این اتفاق نیفتاده است.) حقوق ها به صورت فان ۲۰ در سامانه ای اعلام شود، که هر کسی در هر رده ای چقدر حقوق می گیرد که متاسفانه این اتفاق نیفتاده و این موضوع فقط به حقوقها منتهی نمی شود، حسابها و املاک و… جز موارد نجومی بوده و هستند.
مثلا در مورد املاک شهرداری تهران ۲بار در مجلس رای نیاورد و مجلس ما نیز بی تقصیر نیست.
دکتر احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رییس دیده بان فان ۲۰یت و عدالت مهمان سه شنبه برنامه «پیشران» در پاسخ به سخنان دکتر کواکبیان گفت:
بحث فان ۲۰یت خیلی جدی است و فان ۲۰یت اثر بازدارنده دارد یعنی پیشگیری میکند اگر فان ۲۰یت وجود داشته باشد.
احساس راحتی را باید از مفسدها گرفت که همیشه احساس رنج کنند و باید هزینه ی فساد را برای آنان زیاد کرد.
فان ۲۰یت فقط به حقوق و دستمزد نیست که البته خیلی مهم است و در برنامه ششم این موضوع تصویب شده ولی متاسفانه دولت در سال گذشته در این مورد عمل نکرد و با پیگیری دیده بان فان ۲۰یت حرکتهای کمی صورت گرفت ولی درحال حاضر ۷ماه از سال میگذرد و این مورد هنوز اجرا نشده است و به این معنی است که سیستم اداری ما ظرفیت کافی، انگیزه کافی و اراده ی کافی برای انجام این کار ندارد.
و باید از طریق نمایندگان و سازمانهای مردم نهاد و علما و هر کسی که تریبونی در اختیار دارد مطرح شود تا این عمل صورت بگیرد.
دکتر احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رییس دیده بان فان ۲۰یت و عدالت مهمان سه شنبه برنامه پیشران از راهکار رانت ارزی گفت:
سیستمی که در حال حاضر عمل می شود قابل دفاع نیست، چون من با مسئولین بانک مرکزی صحبت کردم و گفتم طبق قانون شما باید رابطه ی ریال و ارزهای خارجی را ثابت نگه دارید ولی ثابت نیست و درحال بالا رفتن است. تا چند برسد شما قبول میکنید راه حل شما غلط است؟اگر درست بود که بالا نمی رفت.متاسفانه سکوت کردند.
وی در ادامه افزود: اطلاعات فان ۲۰ جلوی بسیاری از مفاسد را میگیرد و اطمینان خاطر ایجاد میکند و دست دزدها را رو میکند و تخلفات را آشکار میکند و مواردی دیگر از این قیبل.
هم سیستم میتواند فساد زا باشد که درحال حاضر سیستمی که هست فسادآفرین هست و هم فان ۲۰یت که بخشی از سیستم سالم هست اگر نباشد مشکل آفرین خواهد بود.
برنامه «پیشران» به تهیه کنندگی سودابه آقاجانیان ، محصول گروه دانش شبکه ۴ سیماست که به صورت هفتگی سه شنبه شب ها، حوالی ساعت ۲۱پخش می شود.

درباره : سرگرمی و فان